Розстріл Майдану: офіційна версія МВС, СБУ і Генпрокуратури

Розстріл Майдану: офіційна версія МВС, СБУ і Генпрокуратури

Час події: 03.04.2014 15:54

Янукович, Захарченко і Якименко – ключові фігури у справі про масове вбивство людей у Києві у 18-20 лютого 2014. Виконавці - спецрота «Беркута» та бійці спецпідрозділу СБУ «Альфа». Снайпери ідентифіковані і частково затримані, частина встигла втекти до Криму. Хто стріляв у силовиків – з’ясовується, проводяться експертизи. Про підсумки розслідування справи про масове вбивство і побиття людей у ​​Києві 18-20 лютого на брифінгу повідомили керівники силового блоку: міністр внутрішніх справ Арсен Аваков, в.о. генерального прокурора Олег Махніцький і глава СБУ Валентин Наливайченко.

Участь спецроти «Беркута» у розстрілах активістів

«З боку Жовтневого палацу працювала спецрота «Беркута» під керівництвом затриманого на даний момент майора міліції Дмитра Садівника. Нами встановлені особи всіх учасників спецоперації, ступінь їх причетності - на стадії уточнення», повідомив глава МВС Арсен Аваков. За його словами, затримано 12 осіб. «У цьому напрямі загинули, за нашими даними, 17 осіб. Ми говоримо про напрямок збоку від Жовтневого палацу, де перебували на позиції представники спецроти «Беркут» з жовтими пов'язками на руках. Вони вели, в тому числі, і прицільну стрілянину», - додав міністр. Аваков також повідомив, що у цей час йдуть експертизи, досліджуеться зброя. «Колишнє керівництво МВС і «Беркута» зробило все для того, щоб цей епізод було неможливо розслідувати: спалювався одяг, викидалася зброя, знищувалися документи. За попередньою інформацією, тільки з одного автомата в цьому місці вбито вісім осіб. У розпорядженні МВС багато фото і відео, які зафіксували особливості перебування на вогневих позиціях людей, в тому числі є відеозйомки цих людей без масок», - зазначив Аваков.

Роль Януковича і Якименка у масових убивствах

«Можемо чітко сказати, що так звана антитерористична операція, особисто була запущена на виконання колишнім головою СБУ Якименком 18 лютого» - сказав Наливайченко. За словами голови СБУ, у злочинній змові з Якименком особисто діяв екс-глава МВС Віталій Захарченко, який одразу після оголошення початку антитерористичної операції віддав злочинний наказ на застосування зброї.  «Виявлено увесь злочинний ланцюжок – від Якименка до посадових осіб СБУ, які особисто віддавали накази «Альфі». Зокрема, керівництво СБУ 18 лютого віддало наказ про проведення силової фази із задіянням штурмових груп «Альфа» у штурмі Будинку профспілок», - повідомив Наливайченко. «Спланована у вигляді антитерористичної операції, фактично організація масових вбивств людей відбувалася безпосередньо і під прямим керівництвом колишнього президента Януковича», - заявив голова СБУ.

«Генеральна прокуратура виписала дозволи на затримання та доставку до суду і обрання міри запобіжного заходу у вигляді арешту і для колишнього президента Януковича і екс-глави СБУ Якименка і інших організаторів так званої «антитерористичної операції» а по суті прикриття для масових убивств громадян протягом січня-лютого цього року», - сказав Наливайченко.

Виступ Валентина Наливайченка:

Відео: ЕСПРЕСО ТВ

Причетність до розстрілу майданівців бійців «Альфи»

Глава СБУ Валентин Наливайченко повідомив, що 18 лютого о 23-тій годині злочинний наказ Якименка почали виконувати підрозділи Служби безпеки України. «108 співробітників «Альфи» у вигляді штурмової групи були висаджені на дах Будинку профспілок і рухалися до 7-го поверху. Зупинило штурмову групу загорання приміщення. Вони були озброєні по-повному: автомати Калашникова, снайперські гвинтівки», - повідомив Наливайченко. Окрім того, за словами голови СБУ, снайперські групи розташовувалися на даху будинку по вулиці Хрещатик, 7/11 та Костьольна, 6. Вони були озброєні гвинтівками німецького зразка Blaser. «Розслідуванням встановлені і плани і накази і безпосередні виконавці», - повідомив Наливайченко. За його словами всі матеріали передані Генпрокуратурі.

Наливайченко повідомив про те, що бійці спецпідрозділу «Альфа», причетні до розстрілу майданівців у центрі Києва, наразі знаходяться не в Києві. «І ті співробітники «Беркута», які ще не затримані, і ті співробітники «Альфи», які також брали участь у військовому злочині, ховаються зараз у Криму», - розповів глава СБУ. За його словами, правоохоронцям вже вдалося ідентифікувати особи винуватців і наразі слідству необхідно провести допит фігурантів. Також Наливайченко додав, що колишніх керівників «Альфи» вже допитують і вони тісно співпрацюють зі слідством. Усі співробітники, які виконували злочинний наказ Якименка також допитуються, повідомив Наливайченко.

Російський слід

На думку голови Служби безпеки Валентина Наливайченка, є підстави вважати, що до масових убивств у Києві причетні співробітники ФСБ Росії. За словами Наливайченка у 20 числах грудня 2013 року на полігоні СБУ знаходилися 26 співробітників ФСБ Російської Федерації, а в середині січня 2014 року - 6 співробітників. «У нас є обґрунтовані підстави вважати, що саме ці групи, які знаходилися на одному з полігонів СБУ, брали участь у плануванні та здійсненні заходів так званої антитерористичної операції», - сказав Наливайченко. За його словами, для цих російських груп за особистим наказом тодішнього голови СБУ Олександра Якименка було виділено не просто окреме проживання, охорона, але й урядовий зв'язок. «А сам Якименко неодноразово приїжджав на доповідь до цих груп», - додав голова СБУ. «Для нас дуже важливо, щоб ми могли передати Генеральній прокуратурі вмотивовані і правові відповіді Слідчого комітету Російської Федерації: склад цих груп, їхні звання і найголовніше - що вони тут робили», - сказав Наливайченко.

Окрім того голова СБУ повідомив, що у 20-тих числах січня в аеропортах «Гостомель» та «Жуляни» приземлялись транспортні літаки з Чкаловська Російської Федерації, які привезли для організації знищення протестуючих на Майдані 5 тисяч 100 кілограмів вибухівки, спеціальних засобів і додаткової зброї.

У Федеральній службі безпеки РФ не стали коментувати звинувачення в причетності російської спецслужби до подій на Майдані. «Нехай ці заяви залишаться на совісті Служби безпеки України», - заявили в Центрі зв'язків з громадськістю ФСБ.

Спроба вивезення документів і зброї до АР Крим

СБУ розслідує, хто віддав наказ перевезти до Сімферополя секретну документацію, у тому числі стосовно агентурної діяльності, яку вдалося повернути в результаті спецоперації. «Дуже важливо зрозуміти, хто саме дав наказ на перевезення в місто Сімферополь у 20-тих числах лютого, ще до того як Верховна Рада призначила нових керівників силових відомств, спеціальної сучасної зброї, усіх особових, агентурних та інших справ СБУ», - наголосив Наливайченко. «Спланованість, масштабність і зухвалість військового по суті злочину на рівні держави, керівництва СБУ та Міністерства внутрішніх справ дійсно становить величезну небезпеку і не тільки для нашої держави», - зазначив він.

Дискредитація і репресії проти активістів Майдану

«Дискредитаційною кампанією проти Євромайдану в українських ЗМІ керував особисто екс-міністр МВС Віталій Захарченко», - повідомив Аваков. Він уточнив, що Захарченку в цій роботі «допомагав» якийсь пан Зубрицький, який є керівником медіа-холдингу «Контакт». «Інформація готувалася за замовленням Зубрицького, потім схвалювалась Захарченком і після цього виходили в ефір», - повідомив Аваков. За його словами, в цей час Зубрицький контактував з рядом «дуже відомих в медійних колах осіб». «Коли такий контакт відбувається з інтенсивністю 200-300 дзвінків за тиждень, то це більше, ніж професійний контакт», - припустив міністр.

«Він (Зубрицький – ред.) по суті здійснював увесь зв'язок і всю координацію дій банд «тітушок», які асистували органам внутрішніх справ у репресивних діях проти протестувальників у той час», - повідомив Аваков. За його словами, Зубрицький координував діяльність усіх груп, починаючи від Антимайдана й закінчуючи тими групами, які діяли в районі Михайлівської площі, Маріїнського парку, Кріпосного провулка «у самі гострі моменти 19-20 числа», а також у попередні два місяці.

«Саме через цю людину виходила координація всіх питань, пов'язаних з видачею грошей і розподілом зусиль, ключові вказівки, у відношенні кого приділяти увагу, хто заслуговує репресивних дій, у тому числі активістів», - сказав він. Зубрицький контактував зі Станіславом Рогозіним, це колишній начальник ГУБОЗ МВС, Юрієм Федьком – це колишній заступник начальника ДГСБЕЗ МВС України. У тому числі в цій схемі звертає на себе пан Євгеній Жилін, що представляє організацію «Оплот». «"Оплот" займався питаннями підпалу транспорту автомайданівців», - зазначив Аваков.

«А після ситуації з викраденням Ігоря Луценка і Юрія Вербицького й після смерті останнього, «Оплот» був притягнутий до викрадень активістів», - додав він. Орім того, за словами Авакова, як один з виконавців і організаторів нападів на активістів був залучений Олексій Чеботарьов  - тіньовий бізнесмен, який контролював значну чатску ринку спирту.

Доповідь Арсена Авакова:

Відео: ЕСПРЕСО ТВ

У тісних зв'язках зі зловмисниками підозрюють також мера Харкова. Щоправда, його причетність до злочинів проти активістів ще розслідується. «На робочій схемі зазначені суттєві зв'язки персонажів. Одним із таких суттєвих зв'язків є, як не дивно, Кернес Геннадій Адольфович», - сказав Аваков. На прохання конкретизувати, що мається на увазі під «щільним контактом», Аваков сказав: «Є деякі зв'язки, які цілком очевидні… які підтверджуються й тим, що ви говорите, і іншими життєвими обставинами. У цьому випадку на схемі показано саме такий щільний зв'язок, багаторічний». «А висновки потрібно робити і громадськості, і слідству, якщо такі підстави є. Слідство веде розслідування по одному з епізодів у кримінальній справі, при якій група людей била декількох євромайданівців – є публічні виступи цих людей, де вони стверджують, що їм завдавалися удари, у тому числі, особисто мером Харкова, і співробітниками охорони і так далі», - зазначив глава МВС. «У цій справі розбираються, це перебуває під слідством Генеральної прокуратури – МВС до цього прямого відношення не має. За фактом розгляду будуть виноситься висновки. Чи будуть  інші процедури – будемо дивитися», - наголосив Аваков. Він акцентував: «Чи є пряма участь мера (Кернеса) у цих заходах – будемо дивитися з матеріалів слідства, незалежно від нашого чи громадського ставлення до нього, незалежно від домислів, які пише іноді преса: що громадянин ікс – убивця, який ходить на волі, або негідник». «Давайте спочатку наведемо докази. Така наша позиція, ми про це домовилися на нараді керівників силових органів: що при всіх обставинах, аби не профанувати процес – презумпція (невинуватості – ред.) в основі. Але є факти – і ці факти ми відображаємо: стійкі зв'язки», - сказав Аваков.

Убивство журналіста В'ячеслава Веремія

Аваков: «Зубрицький, координуючи роботу 18 числа, коли підрозділи МВС атакували Майдан по всій території…тоді було прийнято рішення передислокувати бойові загони, у тому числі «ті тушок» і інших товаришів убік Михайлівської площі». «Чеботарь, Саркісян, він же «Армен Горловский», такий собі Крисін  - лідер київського ОЗУ рейдерів – прийняли відповідне рішення й нагорі на Михайлівській площі згрупували дві групи «тітушок», які базувалися в районі офісу одного з народних депутатів, якого називають "Єнакіївським"», - сказав Аваков. «Власне звідти «Армен Горловський» виводив людей і там же вони заходили й мали собі базу. Була збройна група бандитів, їм видавалася зброя, їм видавались патрони», - сказав він. «Особливий цинізм ситуації відбувався в тому, що вбивця Веремія, той, хто безпосередньо стріляв у нього й це відео є, за півтори години до вбивства був на вулиці Богомольця, 10 у МВС і там одержував в одного зі співробітників МВС щити, патрони й ми думаємо, що зброю», - сказав Аваков. «Більш того, після розстрілу, який відбувався вночі, пан Саркісян знову відвідував МВС, знову входив в будівлю і мав якісь контакти» - зазначив міністр, додавши, що «співробітники ці встановлені, дані будуть оприлюднені, як тільки прокуратура прийме відповідне рішення». 

Винні у розгоні протестувальників

«По розгону Майдану – окремий епізод, він розслідується… Особи встановлені, їм висунуті додаткові звинувачення. Але ще не всі затримані…», - сказав генпрокурор Олег Махніцький. Він додав, що правоохоронні органи збирають надійну доказову базу на силовиків. «Досліджуються всі обставини. Не лише вбивства, не лише снайперів шукаємо, не лише тих, хто стріляв, а також і тих, хто давав і виконував злочинні накази. І по мірі того, скільки буде встановлено – ви розумієте, організаторів є не багато (ми вам сьогодні показали, є ще ряд організаторів, про яких ми сьогодні не можемо говорити), але виконавців дуже багато», - сказав він. За словами генпрокурора, «досліджується не лише, хто застосовував вогнепальну зброю, а й хто застосував палиці чи помпову зброю, чи інші недозволені методи, які застосовувалися під час подій». «Це все досліджується в межах кримінального провадження. До всіх встановлених осіб будуть застосовані запобіжні заходи, та їх ми можемо застосувати, коли в нас є докази причетності до певного злочину», - заявив Махніцький.

Він наголосив, що захист підозрюваних при відсутності доказів намагатиметься потім виправдати підзахисних, тому краще, щоб слідство попрацювало «в нормальному режимі» і зібрало «доказову базу» – тоді не буде можливості виправдати злочинців за недостатністю доказів. Цим же він пояснив і те, що полковник МВС Сергій Асавелюк досі працює в МВС, хоча його підозрюють у причетності до розстрілу майданівців: «Якщо відсутні докази причетності особи до злочину, ми не можемо вживати якісь дії, спрямовані на вжиття найжорсткішого запобіжного заходу». По Асавелюку, за словами генпрокурора, «провадяться слідчі дії». «По ньому проведено Міністерством внутрішніх справ розслідування внутрішнє розслідування – однак на сьогоднішній час доказових підстав для того, щоб вживати до нього відповідний запобіжний захід, немає», - заявив Махніцький.

Виступ Олега Махніцького:

Відео: ЕСПРЕСО ТВ 

Хто стріляв у силовиків

Відповідаючи на запитання про те, хто стріляв у правоохоронців, зокрема з 18 по 20 лютого, генпрокурор Олег Махніцький сказав: «Якщо Ви маєте на увазі 20 лютого, якщо я не помиляюся, загинули 3 особи з боку силовиків. Досліджується, проводяться експертизи, вилучені є кулі, проходять медичні й медико-балістичні експертизи, встановлюється вид зброю. Як буде встановлена сама зброя, тоді буде доведено зв’язок кулі зі зброєю». «А в інші дні – там не було від вогнепального (поранення), там були травми й від тупих предметів... треба уточнювати, в які саме дні», - додав Махніцький.

Силовики, які постраждали під час зіткнень із протестувальниками

Відповідаючи на запитання, чи допомагає МВС силовикам, які постраждали під час зіткнень із протестувальниками, Аваков запевнив: «Усі ті, хто отримав поранення у масових заворушеннях із боку МВС, отримують, безумовно, повний комплект допомоги й підтримки з боку міністерства – у тому числі, і ряд із них мають спрямування й лікуються у закордонних клініках, так само як євромайданівці». «Ми виходимо з тези: попереднє керівництво країни віддавало злочинні накази, стравлювало людей, у цій м'ясорубці постраждала величезна кількість людей. Це були виклики моральні, у тому числі, – хтось їх прийняв, хтось їх не прийняв. Але ми сьогодні повинні зробити з цього висновки. І урок не в тому, щоб навіки-вічні відокремити одну частину населення від іншої, урок в іншому», - додав він. Аваков також пропонує пом'якшити запобіжний захід для того, хто причетний до знущань над активістом Майдану Гаврилюком на вулиці Грушевського в Києві:«Сьогодні моя позиція полягає у тому, щоб, підтримуючи козака Гаврилюка, якого роздягали й голим водили по морозу, поливаючи водою, - звернутися з клопотанням до суду й Генеральної прокуратури для того, щоб затриманого бійця підрозділу «Ягуар», який зараз перебуває під вартою, випустити на домашній арешт через те, що він покаявся, його вибачив Гаврилюк, і в нього вагітна дружина на 6 місяці». «Такі акти гуманітарного розуміння одне одного – коли Гаврилюк говорить своє слово, виконавець визнає свою провину й розуміє, у яку трагічну ситуацію він потрапив, повинні дати нову точку відліку. Моє глибоке переконання, що на цьому ми повинні побудувати згоду якусь у суспільстві», - заявив міністр. «Це, безумовно, не стосується убивць, тих, у кого рвало голову, і тих, які з задоволенням виконували злочинні накази. Але є й інша ситуація», - наголосив голова МВС.

Повна версія брифінгу:

Відео: RadioSvobodaOrg

UkrStream.TV