Час події: 03.04.2014 14:15
Прем'єр РФ Дмитро Медведєв вимагає від України негайно погасити заборгованість за отриманий газ та повідомив про скасування знижок. «Нехай наші українські партнери шукають необхідні фінанси для того, щоб розплатитися з боргами і сплачувати поточні платежі, тому що інакше співробітництво у цій сфері, як і в інших сферах, здійснюватися не може», - сказав він на зустрічі з головою «Газпрому» Олексієм Міллером. Російська сторона заявляє, що з урахуванням березневих поставок борг «Нафтогазу» оцінюється більш ніж у 2,2 млрд доларів.
Медведєв під час розмови з Міллєром також повідомив, що він прийняв рішення скасувати нульове мито на газ для України. «З урахуванням відпадання міжнародно-правових підстав для існування (Харківської – ред.) угоди та денонсації самого угоди я також приймаю рішення про скасування постанови уряду від 30 квітня 2010 року номер 291», - заявив Медведєв. Він нагадав, що саме в рамках виконання «Харківських угод» уряд прийняв документ, який стосується ставок вивізних мит при поставках газу з території РФ. «Вам належить керуватися загальними ставками вивізного мита на газ без застосування будь-яких знижок і преференцій», - сказав Медведєв Міллеру. Олександр Міллер у свою чергу заявив, що ціна на газ для України після скасування пільг складе 485 доларів за 1 тис. куб. м газу.
Окрім того Медведєв заявив про недоотриману вигоду через відміну мита. «У результаті застосування пільги, по суті, РФ не отримувала частину доходів у вигляді вивізного мита на газ, причому саме по собі неотримання цих мит було певною мірою авансом», - сказав він. Російський прем'єр підкреслив, що тепер Москва має намір вимагати від Києва компенсацію.
Україна вважає завищеною оголошену Росією ціну газу в 485 доларів за тисячу кубометрів і шукатиме альтернативні шляхи його дешевшого постачання до країни. Про це заявив міністр енергетики і вугільної промисловості Юрій Продан, пише «Радіо Свобода». «Тому що це занадто висока ціна - немає таких аналогів. Вважаємо, що російська сторона має зрозуміти це», - сказав він. Міністр нагадав, що в грудні 2013 року російський «Газпром» погодився на ціну в 268,5 долара за тисячу кубів, отже, вважав її економічно обґрунтованою. За словами Продана, українська сторона намагатиметься провадити переговори щодо збереження цієї ціни або ціни в 385 доларів, яку було б встановлено з урахуванням дії знижки за «харківськими угодами» 2010 року.
Міністр також повідомив, що вже шість компаній подали заявки на постачання газу в Україну з Польщі, і «Нафтогаз України» найближчим часом може почати закупівлю з цього маршруту з можливим тендерним відбором постачальника. «Якщо Росія буде наполягати на підвищенні ціни на газ, Україна буде змушена звернутися до міжнародного суду», - додав Продан. За його словами, у Києві не хочуть щоб Москва сприймала це питання як політичне, адже для України воно є суто економічним.
Раніше в. о. президента Олександр Турчинов повідомив, що України позиватиметься до Росії щодо виплати збитків, завданих окупацією Криму. У ефірі програми «Шустер LIVE» 2 квітня він зокрема сказав: «Росія буде платити подвійну, потрійну ціну за всі ці провокації, які вона робить проти незалежної суверенної держави». «У мене немає сумніву, що наші позови щодо агресора будуть підтримані у всіх міжнародних судах», - підкреслив Турчинов. Він вважає, що розірвання Росією угод з Україною свідчить про «слабкість їхньої позиції і відсутність будь-якого юридичного фундаменту під спробою анексії нашої території».
21 квітня 2010 року у Харкові тодішні президенти України та Росії Віктор Янукович й Дмитро Медведєв підписали низку угод. Згідно з ними, термін знаходження Чорноморського флоту на базі в Криму, який закінчувався 2017-го, було продовжено ще на 25 років до 2042 року. У обмін на це Україна отримувала в тому числі знижку на природний газ у розмірі до 100 доларів за тисячу кубів.
Українська правда, «Радіо Свобода», UkrStream.TV