Час події: 02.04.2014 15:34
Віктор Янукович в інтерв'ю телеканалу НТВ та кореспонденту Associated Press дав оцінку політичній та економічній ситуації в Україні. Ретранслював інтерв'ю з екс-президентом російський опозиційний телеканал «Дождь». Поява в ефірі Януковича ніде не анонсувалася. Ще до початку інтерв’ю від зазначив, що багато чого розуміє англійською, але «краще буде транслейт».
Відео: oleksbrat
Перша тема, якої торкнувся екс-президент, була федералізація. Він зазначив, що «Україна - дуже різноманітна країна. На заході України свої структури економіки. На цій території свої корені розвитку. Тут дуже багато протиріч і поглядів, серед людей регіонів, які їх населяють. Історія формування цих регіонів зробила так, що з'явилися ось ці протиріччя, які ми сьогодні маємо. Не дивно, що близько сорока відсотків населення країни підтримують ідею федерації». Федералізація, на думку Януковича, не несе загроз для розвалу держави, а навпаки, об'єднує інтереси багатьох людей і створює для них та їхніх нащадків умови розвитку. «Спочатку потрібно розібратися з устроєм держави, знайти консенсус з громадянами та всіма регіонами. Це може тільки референдум», - зазначив Янукович. Він додав, на референдум слід винести питання про федералізацію держави, а також про форму державного правління. «Якою має бути держава: унітарною чи федеративною, парламентською або президентською. І після конституційної реформи потрібно проводити або парламентські, або президентські вибори», - сказав він.
У той же час Янукович дав зрозуміти, що не підтримує «приєднання» Криму до Росії. За його словами, він не допустив би проведення референдуму в автономії й виходу її зі складу України. «Якщо б це було при мені, я б постарався цього не допустити», - сказав він журналістам. Янукович назвав події в Криму болем та трагедією, «з якими дуже важко сьогодні погодитися». «Це яскравий приклад, коли населення такого великого регіону на ось цих протестних настроях провело референдум і вийшло зі складу України фактично. Я особисто з цим не можу погодитися», - сказав Янукович.
Говорячи про причини звернення до Росії із проханням увести війська, Янукович зізнався: «Я це зробив невипадково. Я сам став об'єктом нападу бандитів. Адже по всій країні стали роз'їжджати збройні банди, вони переслідували й мене». «Я про це сказав і попросив невипадково, тому що розгул бандитизму націоналістів, що мають фашистське коріння, допускати не можна, на це треба було зреагувати набагато раніше, коли ми проводили переговори в Києві», - сказав він.
Відповідаючи на питання, чи визнає він результати майбутніх виборів в президенти, Янукович зазначив: «По-перше, треба подивитися, в яких умовах нинішні правителі прийшли до влади. Якщо з точки зору конституційності - її тут немає і не було ніякої. Легітимність цих виборів під питанням. Ці вибори вже викликають критику і всередині країни», - заявив Янукович. Також він повідомив, що «нова влада приймає рішення під дулами автоматів бандитів, які ходять навколо Верховної Ради і депутати під тиском приймають рішення. Про яку демократичність та вибори може йти мова? Явка на цих виборах, результати цього голосування будуть викликати питання». Тому Янукович визнавати легітимність виборів у травні не збирається.
Відео: tvrainru
На запитання журналістки, хто стріляв по людях на Майдані в найактивніші дні протистоянь, Янукович зазначив: «Я ніколи не давав жодних вказівок стріляти. І зброя, наскільки мені було відомо, ніколи не видавалося тим спецпідрозділам, які брали участь у захисті державних установ, будівель». За його словами, «вони виконували ті функції, які передбачені законом». «Коли почали стріляти снайпери, ми проводили переговори. І фактично близько доби ми вели переговори з представниками трьох країн – так званий веймарський трикутник: Німеччина, Франція й Польща, їхні міністри закордонних справ, – і тут почалася стрілянина. І вона велася з тих будівель, які на той час контролювалися тодішньою опозицією», - заявив він. «Одразу після підписання угоди 21 лютого я почав виконувати ту частину зобов'язань, яку брала на себе влада. І я як президент України підписав цю угоду й, не відкладаючи, дав завдання правоохоронним органам, поліції відступити від Майдану і почати відправлення спецпідрозділів у місця постійної дислокації – тобто в різні регіони України», - запевнив Янукович. «У відповідь на наші дії радикальна частина Майдану відповідала стріляниною», - додав він.
Янукович також додав: «Мій принцип, що ніяка влада не варта й краплі крові, я сповідував завжди». «І в 2004 році… я не допустив зіткнення протиборчих сторін, моїх шанувальників і тих, хто стояв у той період на Майдані. Я сам звернувся до своїх прихильників, щоб вони відступили. І цього разу я не зрадив свої принципи», - сказав він. «І коли я досить часто чув на мою адресу докір з боку наших прихильників про те, що настав час вживати рішучі дії стосовно Майдану, – у мене рука не піднімалася це зробити. Я не міг цього зробити. Це суперечило моїм принципам», - переконував журналістів Янукович.
«Але Майдан ділився на дві частини: одна – мирні протестувальники, а інша – радикальна частина, по якій, я вважав, однозначно, потрібно було приймати спільне рішення і влади, і опозиції – роззброїти озброєних людей, які несли загрозу безпеці країни. На жаль, цього не сталося. Зараз цією ж проблемою займаються нинішні правителі», - наголосив він.
Янукович також ображається, що від представників ЄС він не почув слів засудження у зв'язку з нібито нападом на його кортеж. Закликаючи знову повернутися до угод 21 лютого, він заявив, що це була пастка. «Уже тієї ночі мене почали атакувати бойовики, відкрито зі зброєю, мене і працівників моєї охорони». «... Але я жива людина, перш за все. Я підписав цю угоду, разом з ними, поставив підпис. Але я не почув від них навіть слів засудження в бік бандитів, які стріляли в мій кортеж, у мою охорону і не один раз», - заявив Янукович. «Вони нападали на законного, законнообраного президента, і їхні дії ніхто не засудив. Я не почув жодного слова осуду в бік бандитів», - обурився Янукович. При цьому він запевняв, що готовий був померти за Україну, але «так дешево подарувати своє життя» він не хотів.
Відео: RT Russian
Як відомо, 22 лютого Янукович заявляв, що також нападали на кортеж тодішнього спікера ВР Володимира Рибака, проте останній цю інформацію спростував.
Відео: partyofregions
Відповідаючи на запитання про асоціацію з ЄС, Янукович зазначив: «Я не підписав угоду, тому що і сьогодні глибоко впевнений, що іншого рішення приймати не можна було. Ця позиція була б антинародною і суперечила національним інтересам України. Так, була емоційна реакція. Було перевищення повноважень правоохоронних органів. У цьому була і моя провина, я її з себе не знімав і не знімаю. Але дозволяти бандитам диктувати 45 мільйонам жителів України свою волю з мовчазної згоди опозиції та ЄС - це не додає легітимності тим правителям, які зараз у Києві». «На мій погляд, Європа рано чи пізно підійде до вирішення тих питань, які були підняті у торгово-економічних відносинах в трикутнику ЄС - Україна - Росія. Тому що в основі будь-якої політики - економіка. Ми не відмовлялися від підписання асоціації, ми просили зробити паузу, щоб знайти рішення на питання, які у нас виникли. Це не було вигідно ні Україні, ні Європі, ні Росії в таких умовах. І нам потрібно було спокійно, без емоцій розібратися», - пояснив колишній очільник держави.
Нині в Україні розпочато п'ять кримінальні провадження стосовно Януковича, зокрема, щодо перевищення ним повноважень у період з листопада 2013 року по лютий 2014 року та за масові вбивства активістів Майдану та заволодінні державним майном. Також відкрито провадження за фактом захоплення Януковичем державної влади у 2010 році. Окрім того, розслідується провадження щодо указу № 90/2014 від 27.02.2014 р., яким Янукович намагався відновити свої повноваження через перенесення низки держустанов до м. Севастополя. 28 березня Генпрокуратура відкрила ще одне провадження щодо Януковича - за заклики до повалення конституційного ладу. «Як повідомляли ЗМІ сьогодні 28 березня 2014 року, у черговому зверненні до українського народу Янукович назвав діючу владу в Україні – незаконною та закликав вимагати проведення референдуму про визначення статусу кожного регіону у складі України», - говориться у повідомленні ГПУ. У Генпрокуратурі також наголошують, що своїми діями Янукович посягає на внутрішню безпеку України у сфері функціонування конституційного ладу та в сфері діяльності державної влади.
Також Янукович розповів про свою колекцію раритетних автомобілів та відхрестився від золотого батона.
Відео: RT Russian
UkrStream.TV