Час події: 21.03.2014 11:45
Борг України перед Росією становить 16 мільярдів доларів, повідомив в п'ятницю прем'єр-міністр РФ Дмитро Медведєв на засіданні Ради безпеки РФ. Про це він доповів президентові РФ Володимиру Путіну. «Україна має досить значний борг перед Російською Федерацією, як державний, так і корпоративний (...) Вважаю, що ми такі гроші не можемо втрачати з урахуванням того, що наш бюджет теж має свої труднощі», - сказав Медведєв, рекомендувавши розглянути ці питання.
«Враховуючи 3 мільярди позики, які ми їм нещодавно надали, у відповідності з вашими домовленостями, у вигляді купівлі єврооблігаційної позики. І накопичену заборгованість «Газпрому» - близько 2 мільярдів доларів. Таким чином, сукупний обсяг зобов'язань розростається до дуже значної суми", - пояснив він президенту РФ. «11 і 5 мільярдів доларів?», - уточнив Путін. «Так,16 мільярдів доларів», - підтвердив Медведєв.
Доповідаючи Путіну Медведєв заявив, що «Харківські угоди» між Росією і Україною підлягають денонсації і що у Росії виникає втрачена вигода у розмірі 11 млрд доларів, погашення якої вона може зажадати від України. Путін підкреслив, що Росія, після підписання «Харківських угод», надала знижку на газ «наперед, враховуючи, що саме продовження перебування флоту починалося з 2017 року».
«Тобто ми ніби як авансували ці гроші. Це саме, по суті, аванс з урахуванням наших особливих домовленостей на той період. І в принципі, ми могли ці гроші не платити, але ми їх сплатили, з урахуванням того, що такі були умови договору, ну і ми тим самим насправді допомагали українській державі. Але з урахуванням обставин, які змінилися, цей аванс підлягає поверненню», - підтвердив Медведєв.
«Так, у нас дійсно є такі підстави», - погодився президент РФ, запропонувавши «не поспішаючи обговорити і проаналізувати» це питання за участю МЗС РФ, після чого винести його на розгляд уряду.
Як відомо, 21 квітня 2010 року у Харкові тодішній президент України Віктор Янукович та тодішній президент РФ Дмитро Медведєв підписали низку угод. Згідно з ними, термін знаходження Чорноморського флоту на базі в Криму, який закінчувався 2017-го, було продовжено ще на 25 років - до 2042 року. У обмін на це Україна отримувала в тому числі знижку на природний газ у розмірі до 100 доларів за тисячу кубів.
Україна також рахує збитки від націоналізації Російською Федерацією української власності в Криму. Про це заявив прем'єр-міністр Арсеній Яценюк. «Ми зараз ведемо серйозну розмову про фінансової відповідальності Росії за події, що відбулися в Криму. Саме РФ із застосуванням зброї вчинила збройне пограбування України і в тому числі націоналізувала десятки об'єктів державної власності української держави», - підкреслив прем'єр. За його словами, «мова йде не про мільярди, а про сотні мільярдів доларів».
Українська правда