На Радбезі ООН світові лідери засудили дії Росії у Криму

На Радбезі ООН світові лідери засудили дії Росії у Криму

Час події: 20.03.2014 07:08

Дії Росії порушують норми міжнародного права і закони України, тому юридичний і міжнародний статуси Криму залишаються незмінними. Про це під час засідання Ради безпеки ООН заявила постпред США в ООН Саманта Пауер. «Юридичний і міжнародний статуси Криму залишаються незмінними. Злодій може вкрасти майно, але це не залишає за ним права ним володіти. Те, що трапилося в Криму, не можна визнати законним», – наголосила Пауер. Як зазначила постпред США в ООН, Росія вирішила переписати свої кордони. Однак США відкидають втручання Росії в Україну і захоплення Криму.

«Ці дії не відповідають міжнародному праву і законам України», – заявила вона і додала, що Обама ввів санкції щодо Росії, і США готові піти на додаткові кроки, якщо агресія буде продовжуватися. Також Пауер наголосила, що хоч Росія заявляла свою місію в Криму як захист прав людини, однак доповідь помічника Генсека ООН з прав людини Івана Шимоновича свідчить, що ця криза не зачепила права етнічних росіян. Пауер наголосила, що зараз у Криму відбувається залякування українців і татар, які бояться знову бути вигнаними.

Представник США в Радбезі ООН також акцентувала на небезпеці повторення кримських подій в інших областях України. «Ми повинні послати чіткий сигнал: те, що трапилося в Криму, не може повторитися в інших частинах України», - вважає американський дипломат. «Те, що Росія зробила, неправильно з точки зору закону, історії, політики, а також небезпечно. Те, що трапилося в Криму, не може бути визнано дійсним», - зазначила Пауер. «Ми повинні зайняти єдину позицію і не визнавати. І не залишити без наслідків цю незаконну дію», - звернулася вона до інших дипломатів-учасників засідання. Разом із тим Пауер.

Постійний представник Франції при ООН Жерар Аро підтримав позицію Пауер. «Ми не будемо схвалювати силове захоплення території або навіть спробу це зробити» , - заявив він. Одночасно Аро висловив сподівання, що Москва прислухається до вимог міжнародного співтовариства «припинити маневри» в Україні, а також закликав російське керівництво розпочати прямий діалог з Києвом.

Постпред Литви при ООН Раймонда Мурмокайте назвала кримський референдум «просто обманом». За її словами, у Криму не було жодного міжнародного спостерігача, якому можна було б довіряти. «Референдум - це просто обман, привід для штампування документів про незаконне приєднання території», - наголосила вона. Також представниця Литви, спираючись на Хартію ООН, закликає підтримати територіальну цілісність України. Окрім того, вона висловила стурбованість фактами утисків українських та кримськотатарських активістів та журналістів на території Криму.

У той же час постійний представник Росії при ООН Віталій Чуркін виступив на захист референдуму на півострові. Плебісцит виправив історичну помилку і зробив можливим возз'єднання Росії та Криму, заявив він. «Народ Криму реалізував своє закріплене в Статуті ООН і численних основоположних міжнародно-правових актах право на самовизначення» , - зазначів Чуркін. Він відхрестився від штурму російськими військовими бази в Сімферополі. «Якогось штурму українського військового об'єкта російськими військовими, про який говорив сьогодні постпред України, не було», - сказав він, виступаючи в Раді безпеки ООН. «Кримчани за підтримки всього російського народу зроблять все можливе для збереження в Криму миру і спокою, і їм у цьому не завадять ніякі провокації, на зразок тієї, що сталася добу тому в Сімферополі», - зазначив Чуркін.  

Постпред України при ООН Юрій Сергєєв, своєю чергою, заявив про неправдивість заяви російських дипломатів щодо ситуації в Криму. «Дуже складно і багато в чому неприємно коментувати деякі заяви російських колег. Взагалі важко коментувати неправду», - сказав Юрій Сергеєв на засіданні Радбезу ООН, реагуючи на виступ постпреда РФ при ООН Віталія Чуркіна. Зокрема, український дипломат звернув увагу свого російського колеги на той факт, що саме Росія першою ввела свої війська на територію України. «Російський колега назвав блюзнірським рішення нашого керівництва дозволити застосовувати зброю нашим військам у зв'язку з тим, що був убитий їхній товариш. Дивно, наче Україна напала на Росію і ввела війська, а не навпаки - Росія три тижні тому ввела свої війська на суверенну територію України. І це на початку православного посту. Це реакція на те, що ми побратими, люди однієї віри», - наголосив Сергеєв. Постпред України при ООН також висловився щодо свободи слова та доступу до інформації в Україні. «Знаєте, в чому різниця, Віталій Іванович, між свободою слова в Україні та доступом до інформації, і в Росії?» - звернувся він до постпреда Росії при ООН Чуркіна. «Усі репортажі засідання Ради безпеки передаються в Україні по різних каналах без купюр. Не все, що звучало сьогодні, є приємним щодо України. Є дуже багато рекомендацій, які прозвучали, які є критичними. Але, тим не менш, ми все це слухаємо. У вас же (по російських каналах – ред.) демонструють тільки ваш виступ», - заявив Сергєєв.

Сергєєв також зазначив, що Україна готова до діалогу з Росією, проте замість пропозицій сусідня країна висуває ультиматуми. «Нам не подобаються ультиматуми, бо це відкрите втручання у наші внутрішні справи, а ми хочемо діалогу», - сказав він.

У той же час Україна направила запит в ООН стосовно розгортання місії зі спостереження за дотриманням у державі прав людини. Про це заявив помічник генсека ООН з прав людини Іван Шимонович. «Ми отримали запит від в.о. міністра закордонних справ України направити спостерігачів у сфері прав людини, щоб вони почали цю роботу», - повідомив Шімоновіч на засіданні Радбезу ООН у Нью-Йорку. За його словами, на сьогоднішній день існує потреба постійно відстежувати і моніторити ситуацію з дотриманням прав людини в Україні. У зв'язку з цим найближчим часом до моніторингу ситуації приступлять 9 міжнародних та 25 українських експертів, які почнуть роботу в регіонах України, зокрема в Харкові та Донецьку. Раніше повідомлялося, що генсек ООН їде до Москви та Києва вирішувати українську кризу.

UkrStream.TV, ТСН, Українська правда